top of page

​

Stowarzyszenie Ostra Zieleń

​

MANIFEST PROGRAMOWY

 

przyjęty na kongresie programowym w styczniu 2017

Stowarzyszenie Ostra ZieleÅ„ jest organizacjÄ… pozarzÄ…dowÄ… zrzeszajÄ…cÄ… mÅ‚odych ludzi poniżej 35 roku życia. W naszych dziaÅ‚aniach kierujemy siÄ™ szczególnie troskÄ… o prawa mÅ‚odzieży, zasÅ‚ugujÄ…cej na szacunek, możliwość podejmowania decyzji o swoim życiu oraz na zajmowanie istotnego miejsca w debacie publicznej.

 

 

Celem Ostrej Zieleni jest promowanie takich wartoÅ›ci, jak: prawa czÅ‚owieka, zrównoważony rozwój, demokracja, ekologia, tolerancja, integracja europejska. Chcemy uczyć rozwiÄ…zywania konfliktów bez użycia przemocy, przeciwdziaÅ‚ać dyskryminacji, rasizmowi, seksizmowi, homofobii, aktywizować spoÅ‚ecznie mÅ‚odych i spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalne. DziaÅ‚amy wedÅ‚ug zasady: ‘’MyÅ›l globalnie, dziaÅ‚aj lokalnie.’’

 

Oto filary programowe naszej działalności.

 

1. Prawa socjalne

 

Opowiadamy siÄ™ za prawem każdej osoby do realizacji swoich potrzeb życiowych bez wzglÄ™du na jej sytuacjÄ™ finansowÄ…. Nie możemy pozwolić na zlekceważenie solidarnoÅ›ci spoÅ‚ecznej oraz potrzeby powszechnego bezpieczeÅ„stwa socjalnego. W sytuacji, kiedy nierównoÅ›ci miÄ™dzy bogatymi a biednymi siÄ™ pogÅ‚Ä™biajÄ…, polityka cięć, promowania indywidualizmu i dominacji neoliberalizmu w gospodarce prowadzi do konfliktów spoÅ‚ecznych oraz fali populizmu.

 

Priorytetem gospodarczym jest zapobieganie bezrobociu, szczególnie wÅ›ród ludzi mÅ‚odych oraz zapewnienie godnych warunków pracy. Sprawiedliwość socjalna wymaga walki z unikaniem opodatkowania, podniesienia pÅ‚acy minimalnej, przystÄ™pnych czynszów, nieodpÅ‚atnej i wysokiej jakoÅ›ci edukacji oraz opieki zdrowotnej.

 

Solidarność naszą bronią!

 

2. Demokracja

 

Popieramy ustrój demokratyczny, a zwÅ‚aszcza demokracjÄ™ bezpoÅ›redniÄ…. Obywatele i obywatelki muszÄ… peÅ‚nić kluczowÄ… rolÄ™ w decydowaniu o przyszÅ‚oÅ›ci swojego kraju. Aby tak byÅ‚o, system polityczny powinien być przejrzysty i przystÄ™pny dla jak najwiÄ™kszej liczby osób. Chcemy, aby instytucje administracji publicznej  byÅ‚y transparentne oraz otwarte na dialog z ludźmi.

 

Uczestnictwo w polityce nie może być przywilejem osób zamożnych i najlepiej wyksztaÅ‚conych.  Do realizacji prawdziwej, powszechnej demokracji potrzebne jest zapewnienie praw cyfrowych, dostÄ™p do informacji, edukacja polityczna, mechanizmy umożliwiajÄ…ce wiÄ™kszy udziaÅ‚ kobiet i mniejszoÅ›ci w polityce oraz wolność sÅ‚owa i mediów.

 

Dążymy do przyznania prawa do gÅ‚osowania w wyborach od 16 roku życia w celu zwiÄ™kszenia odpowiedzialnoÅ›ci mÅ‚odych ludzi za Å›wiat, w którym żyjemy, a także przyznania im wiÄ™kszej podmiotowoÅ›ci. Konieczna jest również wysokiej jakoÅ›ci edukacja obywatelska, aby przygotować mÅ‚ode osoby do wziÄ™cia udziaÅ‚u w wyborach. MÅ‚odzież powinna mieć poczucie sprawczoÅ›ci i uczestnictwa w debacie spoÅ‚ecznej.  

 

3. Edukacja

 

Stanowczo sprzeciwiamy siÄ™ obarczaniu mÅ‚odzieży odpowiedzialnoÅ›ciÄ… za niewydolność systemu oÅ›wiaty. Zamiast likwidować szkoÅ‚y, należy je lepiej przygotować do zajmowania siÄ™ dojrzewajÄ…cymi mÅ‚odymi ludźmi. NiezbÄ™dna jest edukacja seksualna i antydyskryminacyjna. Mamy do czynienia z falÄ… przemocy w szkole, dlatego w programie nauczania powinny siÄ™ znaleźć mechanizmy jej unikania, pokojowego rozwiÄ…zywania konfliktów i komunikacji miÄ™dzyludzkiej. Zamiast katechezy, potrzeba nam rzetelnej edukacji etycznej i filozoficznej, która nauczy krytycznego myÅ›lenia i refleksji nad rzeczywistoÅ›ciÄ….

 

CzęściÄ… programu nauczania powinna być także edukacja miÄ™dzykulturowa i globalna, która pozwoli na uzyskanie kompetencji niezbÄ™dnych we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie. Apelujemy o opieranie programu nauczania na faktach naukowych oraz o dostarczanie praktycznej wiedzy o funkcjonowaniu systemu gospodarczego i spoÅ‚ecznego.

 

Finansowanie oÅ›wiaty nadal jest niewystarczajÄ…ce. PrzepeÅ‚nione klasy i szkoÅ‚y wykluczajÄ… równy dostÄ™p do wysokiej jakoÅ›ci edukacji. Chcemy to zmienić.

 

Apelujemy o szacunek i podmiotowe traktowanie mÅ‚odzieży, o reformy, których naprawdÄ™ potrzebujemy, oraz o zwiÄ™kszenie wydatków na oÅ›wiatÄ™.

 

4. Gender i prawa LGBTQ+

 

Chcemy obalić patriarchat, ponieważ jest to wzorzec wartoÅ›ci, który dyskryminuje i stosuje przemoc wobec kobiet, osób LGBTQ+, osób nieuprzywilejowanych spoÅ‚ecznie oraz migrantów i migrantek. Dyskryminacja ze wzglÄ™du na pÅ‚eć czy orientacjÄ™ musi siÄ™ skoÅ„czyć. Konieczne jest ustanowienie i wdrożenie prawa antydyskryminacyjnego z konkretnymi Å›rodkami, programami i efektywnymi karami. 

 

Zbrodnie nienawiÅ›ci i przemoc ze wzglÄ™du na pÅ‚eć lub orientacjÄ™ muszÄ… być uznane przez kodeks karny i nie mogÄ… pozostać niekarane. PostÄ™powania sÄ…dowe muszÄ… być prowadzone w sposób wrażliwy i bez możliwoÅ›ci podwójnej dyskryminacji i wiktymizacji osób, które przetrwaÅ‚y takie zbrodnie. PaÅ„stwo i jego przedstawiciele oraz przedstawicielki nie mogÄ… tolerować żadnych aktów przemocy popeÅ‚nionych z powodu homofobii, transfobii, mizoginii, rasizmu lub nienawiÅ›ci do jakiejkolwiek innej grupy i powinni wysyÅ‚ać jasne sygnaÅ‚y na ten temat do opinii publicznej.

 

Należy podjąć konkretne Å›rodki, aby przeciwdziaÅ‚ać zbyt maÅ‚ej reprezentacji kobiet i osób niemÄ™skich w polityce i gospodarce oraz zapewnić ich odpowiedni procentowy udziaÅ‚ w parlamencie, rzÄ…dzie, radach nadzorczych i innych instytucjach politycznych i socjalnych. Same kwoty nie rozwiÄ…zujÄ… podstawowej przyczyny nierównoÅ›ci pÅ‚ci, ale sÄ… kluczowym krokiem na drodze do zwiÄ™kszenia iloÅ›ci kobiet i osób niemÄ™skich w sferach polityki i gospodarki zdominowanych przez mężczyzn.  

 

Wspieramy zwalczanie przemocy wobec kobiet oraz walkÄ™ o ich prawa reprodukcyjne jako część ważnej walki o równouprawnienie pÅ‚ci. JesteÅ›my organizacjÄ… feministycznÄ… otwartÄ… na wszystkich bez wzglÄ™du na ich pÅ‚eć. Narzucanie norm kulturowych dotyczÄ…cych pÅ‚ci wpÅ‚ywa negatywnie na wszystkich, dlatego powinniÅ›my aktywnie dziaÅ‚ać na rzecz obalenia stereotypów. Mężczyzna też może być feministÄ…!

 

5. Ochrona środowiska i czysta energia

 

Jako mÅ‚odzi Zieloni i Zielone wiemy, że zrównoważony rozwój oznacza zarzÄ…dzanie zasobami naturalnymi w taki sposób, aby nastÄ™pne pokolenia mogÅ‚y uniknąć kataklizmów naturalnych spowodowanych dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… poprzednich pokoleÅ„; miaÅ‚y szanse żyć w Å›wiecie niezniszczonym przez globalne ocieplenie i jego konsekwencje takie, jak: zalanie części lÄ…dów, epidemie czy klÄ™ski gÅ‚odu. Każdy ma prawo do życia w czystym Å›rodowisku i cieszenia siÄ™ przyrodÄ…. Chcemy zmniejszenia naszego Å›ladu wÄ™glowego i konsumpcji. Rozwój musi być zrównoważony, aby mógÅ‚ być dobrym rozwojem. Uważamy, że czÅ‚owiek nie jest panem przyrody, ani jej wrogiem, tylko częściÄ… ekosystemu.

 

Promujemy pomysÅ‚y chroniÄ…ce Å›rodowisko. Nawet, jeÅ›li na poczÄ…tku wydajÄ… siÄ™ być kosztowne, na dÅ‚uższÄ… skalÄ™ zmniejszÄ… wydatki nie tylko na nasze rachunki, ale i ochronÄ™ zdrowia dla nas i dla naszych dzieci. Zmiana stylu życia jest konieczna, aby zapobiec katastrofalnym konsekwencjom zmian klimatu.  Planeta Ziemia poradzi sobie bez nas, ale my bez niej nie!

 

Apelujemy do rzÄ…dzÄ…cych o wprowadzenie norm dla spalanego wÄ™gla, pieców, wsparcia dla transportu publicznego, a także o inne dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych na celu ograniczenie smogu. Chcemy zielonej rewolucji w energetyce opartej na odnawialnych źródÅ‚ach energii i efektywnoÅ›ci energetycznej.

 

6. Solidarność międzynarodowa i dążenie do pokoju

 

Ostra ZieleÅ„ stanowczo sprzeciwia siÄ™ zbrojeniom atomowym i militaryzmowi. Polska jest krajem zagrożonym gÅ‚ównie wewnÄ™trznie, przestÄ™pczoÅ›ciÄ… i nierównoÅ›ciami spoÅ‚ecznymi, podczas gdy zagrożenie wojnÄ… jest niewielkie. Dlatego proponujemy budowÄ™ pokoju pozytywnego, czyli postaw, instytucji i struktur, które tworzÄ… i podtrzymujÄ… pokój. Jego filarami sÄ… miÄ™dzy innymi wolny przepÅ‚yw informacji, sprawiedliwa dystrybucja zasobów, kapitaÅ‚ spoÅ‚eczny, a także dobre relacje z sÄ…siadami i akceptacja praw innych osób.  

 

Opowiadamy siÄ™ za zmniejszeniem wydatków z budżetu na zbrojenia oraz za wiÄ™kszym udziaÅ‚em Polski w pomocy miÄ™dzynarodowej. W ramach pomocy humanitarnej powinniÅ›my bardziej wspierać edukacjÄ™,, która jest jednÄ… z najbardziej niedofinansowanych sfer dziaÅ‚ania organizacji niosÄ…cych pomoc humanitarnÄ…. Bez edukacji prawie niemożliwa staje siÄ™ odbudowa lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci zniszczonych wojnÄ…, a dzieci stajÄ… siÄ™ bardziej narażone na wykorzystywanie przez radykalizm i zbrojne grupy. SzkoÅ‚a jest czymÅ› wiÄ™cej niż tylko miejscem nauki, zwiÄ™ksza również szanse na poradzenie sobie z traumÄ… konfliktu zbrojnego. Brak dostÄ™pu do niej pogÅ‚Ä™bia jedynie przepaść cywilizacyjnÄ… miÄ™dzy krajami rozwiniÄ™tymi a najbiedniejszymi. Nie możemy pozwalać na dorastanie caÅ‚ych pokoleÅ„ pozbawionych szans na normalne życie.

 

Domagamy się od społeczności międzynarodowej wykorzenienia zbrodniczego procederu udziału dzieci w konfliktach zbrojnych oraz pomocy jego ofiarom. Każda osoba ma prawo do normalnego dzieciństwa.

 

 

7. Prawa zwierzÄ…t

 

Szanujemy zwierzęta i domagamy się poszanowania ich praw.

 

Opowiadamy siÄ™ za dietÄ… bezmiÄ™snÄ…. Nie tylko ograniczy to cierpienia zwierzÄ…t, ale też zmniejszy emisje gazów powodujÄ…cych globalne ocieplenie. Uważamy, że polowania sÄ… zbÄ™dnym okrucieÅ„stwem wobec zwierzÄ…t, które musi zostać zakazane. Absolutnie niedopuszczalny jest udziaÅ‚ dzieci w tym krwawym procederze. Zamiast zabijać w nich empatiÄ™ i wrażliwość powinniÅ›my uczyć szacunku dla wszystkich istot żywych.

 

Mówimy stop wykorzystywaniu zwierzÄ…t w cyrkach, w tym tresurze i wtÅ‚aczaniu ich w wymuszone przez czÅ‚owieka wzorce zachowaÅ„. Domagamy siÄ™ likwidacji okrutnego i zbÄ™dnego przemysÅ‚u hodowli zwierzÄ…t na futra. PrzemysÅ‚ wykorzystujÄ…cy zwierzÄ™ta ignoruje ich prawa i potrzeby. Apelujemy o ich humanitarne traktowanie.

 

Szczególnie sprzeciwiamy siÄ™ bestialskim metodom zabijania zwierzÄ…t pod pretekstem źle pojÄ™tej kultury i tradycji. ZwierzÄ™ta czujÄ… i myÅ›lÄ…, nie traktujmy ich jak towar!

bottom of page