top of page
Zdjęcie autoraOstra Zieleń

Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Federacji Młodych Zielonych

Zaktualizowano: 26 kwi 2018


Delegacja Ostrej Zieleni w składzie: Aleksandra Kołeczek i Igor Skórzybót w dniach 24.05-28.05.2017 brała udział w Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Federacji Młodych Zielonych (FYEG GA). Braliśmy udział w głosowaniach nad dokumentami o charakterze politycznym, jak również w wyborze nowych władz Federacji.


Zacznijmy od rezolucji. Zostało uchwalonych osiem stanowisk, których przetłumaczone wersje będą pojawiać się sukcesywnie na naszej stronie. W trzech nich Ostra Zieleń odcisnęła swój ślad. Do projektu rezolucji Szwedzkich Młodych Zielonych „Redukcja szkód jako podejście w polityce narkotykowej” została dodana nasza poprawka dotycząca zachęcania do testowania czystości narkotyków, jak również wzywająca do szerszego edukowania ludzi. Innym z uchwalonych stanowisk było to dotyczące wezwania do obniżenia wieku wyborczego w Europie. Aktywnie poparlliśmy poprawkę czeskiej delegacji, dzięki której rezolucja stanowi, bez rezygnacji z celu, że najpierw należy wprowadzić obiektywną edukację polityczną w każdym europejskim kraju. Edukacja jest ważną częścią programu Ostrej Zieleni. Z naszym poparciem uchwalona została także rezolucja zatytułowana „Przestańmy walczyć z przemytnikami, stwórzmy bezpieczne drogi do Europy!”, gdzie fraza „migranci i uchodźcy” została zastąpiona przez „migranci, w tym uchodźcy”. Również naszym zdaniem niepotrzebne jest dzielenie ludzi na dwie odrębne kategorie, gdyż może to sprawiać wrażenie, że jedni są w jakiś sposób gorsi bądź lepsi od drugich. Pozostałe uchwalone rezolucje dotyczyły m.in. wezwania do stworzenia planu pomocy dla uchodźców klimatycznych czy progresywnych społeczności lokalnych mających zmieniać Europę.

Nowymi współprzewodniczącymi zostali wybrani Kim van Sparrentak z Dwars (Niderlandzcy Młodzi Zieloni) i Fabian Wagner z Grüne Jugend (Niemieccy Młodzi Zieloni). W zarządzie reprezentowane są wszystkie regiony Europy: od Hiszpanii po Gruzję.

Uchwalony został także plan aktywności FYEG na kolejny rok, wkrótce będzie go można znaleźć na stronie Federacji. W kolejnym roku największy nacisk zostanie położony na obchody 30-lecia FYEG, co za tym idzie krytyczną refleksję na temat przeszłości i przyszłości, także na wdrożenie programu partycypacji osób niemęskich w polityce oraz przygotowania do kampanii wyborczej do Europarlamentu w roku 2019 i promowanie młodych kandydatów i kandydatek. Na przełomie lipca i sierpnia w Berlinie odbędzie się obóz letni FYEG, którego tematem będą migracje.

Równolegle do Zgromadzenia miały miejsce debaty i warsztaty w ramach Konferencji Wiosennej FYEG. Ich tematem była głównie przyszłość ruchu Zielonych oraz sposoby na przezwyciężenie wyzwań które przed Zielonymi stoją. Specjalne przesłanie miała dla delegatów i delegatek Europarlamentarzystka Terry Reintke, która wezwała do bardziej zdecydowanych kroków w kierunku równouprawnienia kobiet w polityce. Poza nią w panelach wzięły udział osoby obecne w polityce hiszpańskiej, europejskiej, a także w organizacjach członkowskich FYEG (szczegółowy wykaz tu http://fyeg.org/conference-2017).Wnioskiem z konferencji jest wezwanie do wzmocnienia ruchu Zielonych, który jest odpowiedzią na problemy współczesnego świata takie jak zmiany klimatu, pogłębiające się nierówności społeczne i prawicowy populizm. Przewodniczący Europejskich Zielonych Reinchard Bütikofer przedstawił zgromadzonym osobom pierwsze plany kampanii europejskiej 2019, a podczas pracy w grupach zostały omówione różne strategie rozwoju organizacji oraz kampanii wyborczych.

FYEG jest organizacją niezwykle inkluzywną, co pozwoliło na spędzenie tych pięciu dni w doskonały sposób. Kongres był prowadzony w wielce profesjonalny sposób. Udało się poznać wielu ciekawych młodych ludzi, których osobowości, jak również CV, pozwalają być spokojnym o przyszłość ruchu Zielonych w Europie. Dzięki uczestnictwu w tym wydarzeniu czujemy się częścią Europejskiej Rodziny, która będzie dla nas wsparciem w nadchodzących wyzwaniach politycznych i organizacyjnych.

Aleksandra Kołeczek

Igor Skórzybót

Kommentare


bottom of page